Endemický hlemýžď v roce 2007 prohlášený za vyhynulý druh, v roce 2014 znovu objevený na atolu Malabar.
15. 3. 2019 | Fauna
Obr. 1 A) Rhachistia aldabrae ve výřezu reverzu bankovky P#50. B) Originální fotografická předloha. Autor: Catherina Onezia. Převzato z: https://www.news24.com/Green/News/Rare-Seychelles-snail-found-alive-20140908
Rhachistia aldabrae je endemický šnek z čeledi Cerastidae. Dnes je jeho stanovištěm jen jediný atol Malabar ze skupiny korálových ostrovů Aldabra Seychelského souostroví. Druh byl objeven a popsán v roce 1898 Eduardem von Martens a ještě v roce 1906 to byl nejběžnější druh hlemýžďů na atolech Aldabra.
Obr. 2 A) Dospělý exemplář Rhachistia aldabrae Autor: Catherina Onezia. Převzato z: https://blog. nationalgeographic.org/2014/09/13/extinct-snail-found-alive-but-for-how-long/ B) Jedinec Rhachistia aldabrae fixovaný na větvi endemického stromu „Bwa Mamze
Hlemýžď je snadno identifikovatelný, neboť jeho šroubovitá ulita je zbarvena gradientem barev od oranžové, přes indigo modrou k fialové. Ulitu lze popsat jako kuželovitou se sedmi mírně zakřivenými stupni, horní lesklé 3-4 články jsou černé, dolní části tmavohnědé prostor mezi články je zbarven popsaným gradientem.
Potravou tohoto druhu jsou pouze řasy. Rod má vysokou reprodukční rychlost s relativně dlouhou životností (2-3 roky)
Po roce 1976 byli pozorování pouze dospělí jedinci s klesajícím trendem, který vyústil v absenci pozorování mezi lety 1997 až 2014. Mezi odborníky se mělo zato, že druh vyhynul v důsledku změny klimatu. Neobvyklé dlouhé, horké a suché léto po několik následujících roků pravděpodobně způsobilo úmrtí mladých jedinců, neboť k svému vývoji nezbytně potřebují vlhkost. Dospělí jedinci přečkávají období sucha v hibernaci na stromech.
Proto zcela nečekaný byl objev 31exemplářů hlemýžďů, včetně mladých jedinců, 23. srpna 2014 na atolu Malabar dobrovolníkem Shane Brice z týmu pracovníků nadace Seychelských ostrovů (SIF) pod vedením Catherina Onezia. Na ploše asi 1600 m² bylo nalezeno 14 dospělých jedinců (7-14 mm), 14 exemplářů v juvenilním stádiu (2-7 mm) a tři jedinci v larválním stádiu. Většina hlemýžďů byla nalezena na endemických stromech „Bwa Mamzel“ (Allophylus aldabricus) a dva na Tarenna supra-axillaris a „Bwa Faune“ (Terminalia bovini)
Obr. 3 Fotografie ulit Rhachistia aldabrae. A) Převzato z publikace: J.Gerlach, O.Griffiths. The land Snails of the Aldabra Islands, Western Indian Ocean. Journal of Conchology (2002), Vol.37., No.6, str. 670 B) Autor: J.Gerlach. Převzato z: https://isl
Druh je kriticky ohrožený, vyskytuje se jen na území kolem 5 km², velikost populace není známa. Druh je ohrožován klimatickými změnami a vzestupem hladiny Indického oceánu, neboť atoly mají maximální výšku 8 metrů nad mořem, v průměru však pouhých 1-2 metry.
© 2024 Africké bankovky - Lumír Domes | Administrace