Drobná sladkovodní endemická rybka Seychelského souostroví
9. 12. 2018 | Fauna
Drobná sladkovodní endemická rybka Seychelského souostroví. Tělo štikovce je protáhlé se zploštělou hlavou a zaoblenými žebry. Hřbetní ploutev je umístěna daleko vzadu na těle. Zadní strana je zlatavě nahnědlá a břicho je žlutavé. Boky jsou žluté se zelenožluté hrou barev v odraženém světle. Uplatňuje se pohlavní dimorfismus. Samci jsou větší a pestřejší, mají červené tečky v řádcích podél těla s černým okrajem na ocasní ploutvi. Samice jsou menší, méně pestré, barvy jsou rovnoměrné, na základně hřbetní ploutve se nachází tmavá skvrna.
1. A) Štikovec ozdobný (Pachypanchax playfarii), výřez z averzu bankovky P#48 B) Ilustrační fotografie, převzato z www.blog. goo.ne.jp/dupla/e/f92bedad25147e3443da55c9b8ad3265
Štikovec obývá spíše stojaté vody s teplotou 23°C – 25°C s množstvím úkrytů, miluje přítmí a zdržuje se mezi rostlinami spíše u hladiny. Může žít i brakické vodě. Je to malý dravec, který rád utočí i skokem nad vodní hladinou.
Strava je tvořena drobnými korýši, hmyzem, larvami komárů a drosofil, ale i potěrem jiných druhů ryb, nezřídka dochází k projevům kanibalismu.
2. A) Sameček a B) samička štikovce ozdobného. Převzato z www.aquariumhome.ru/.htm
V období tření u samců jsou patrné vystupující šupiny podél přední části hřbetu. K tření dochází do jemnolistých rostlin. Samička klade po dobu asi 14 dnů jikry v počtu 8-14 denně, které se uchycují na listech rostlin. Potěr se vyvíjí 10-12 dnů.
Štikovec ozdobný se chová agresivně k jiným rybám i k vlastnímu druhu. Akvarijní chov je možný a poměrně jednoduchý.
© 2024 Africké bankovky - Lumír Domes | Administrace