Holub bradavičnatý, endemický pták se stanovišti na ostrovech Praslin, Felicite, Silhouette, Fregate, Marianne, La Digue a Mahé.
2. 12. 2018 | Fauna
1 A) Holub bradavičnatý ve výřezu reverzu bankovky P#48, B) výřez z fotografické předlohy motivu. Foto: Kevin Agar, www.flickr.com
Holub bradavičnatý je středně velký holub nazývaný také seychelský modrý holub. Dospělý holub je charakterizován silným kontrastem zbarvení mezi tělem a hlavou s krkem. Tělo je kryto černo-modrým peřím včetně křídel a ocasu, jen na letkách je stříbřitě šedý nádech. Hlava, krk, šíje a náprsenka jsou stříbřitě šedé barvy, peří je vyztuženo, protáhlé a lesklé, což vyvolává dojem načechraného peří.
Oči jsou žluto-oranžové, obklopené holou jasně červenou kůží, která pokračuje do oblasti čela, kde vytváří laloky. Temeno je kryto červeným peřím, ale tmavšího, karmínového odstínu. Zobák je u kořene načervenalý, špička je žlutá
2 Detail hlavy Holuba bradavičnatého. Foto http://afrotourism.com/travelogue/unesco-world-heritage-vallee-de-mai-nature-reserve-seychelles/ upraveno
Nohy a chodidla jsou šedavé, na nártu částečně pernaté. Samičky jsou vybarveny podobně, ale o něco méně výrazně, hrany peří jsou světlé a šedá barva postrádá stříbřitý nádech.
Dospělí jedinci dorůstají do 24-26 cm s rozpětím křídel do 40 cm, hmotnost 160-170 g, průměrný věk 6,6 let.
Mladí jedinci se výrazně liší od dospělých holubů. Mají bronzově zelené zbarvení, peří na hranách je výrazně žlutavé, hlava krk jsou matně zelenošedé.
3. Autor neuveden. Převzato z: http://www.fotoreiseberichte.de/seychellen/seychellen_voegel04.htm
Holub bradavičnatý produkuje hluboké, chraplavé vrkání, které je ale spíše vzácné. Zpěv je řada drsných, zrychlujících se zvuků se zesílením intenzity na konci. Zvukový projev je ale vzácný, většinou mlčí.
ndemický výskyt tohoto druhu je pouze na Seychellských ostrovech, který je podle posledních zpráv rozšířen na ostrovech Praslin, Felicite, Silhouette, Fregate, Marianne, La Digue a Mahé.
Holub bradavičnatý preferuje vlhké lesní horské biotopy. Je schopen se přizpůsobit vnějším změnám, a proto se nyní může vyskytovat i v oblastech stromové kultivace.
Zpravidla je viděn v párech, v období mimo hnízdění i v menších skupinkách. Téměř stále se zdržuje na stromech a jen zřídka jej lze pozorovat na zemi. Kromě cest za potravou se zdržuje ve svém teritoriu. Jídelníček tvoří ovoce, bobule a ořechy endemického druhu Calophyllum tacahamaca.
4. Pár holuba bradavičnatého. Autor: Christophe Mason-Parker. Převzato z: https//www. archipelagoimages.net
Hnízdo staví výlučně samička, obvykle ve výšce až 6 metrů nad zemí. Hnízdo je poměrně chatrné z větviček a drobných kořínků ve vidlici větve nebo na vodorovné větvi, vždy však dobře ukryté mezi vegetací. Doba páření a hnízdění se kryje s dostatečným množstvím potravy. V tomto období svádí samečci letecké souboje a jsou relativně agresivní. Snůšku tvoří obvykle 1-2 vejce, doba inkubace je 28 dnů a na vejcích se střídají oba partneři. Kuřata jsou krmena rodiči a k opeření dochází za 2 týdny.
Velikost populace není známa, nicméně není považován za ohrožený druh, byť řada stanovišť podléhá destrukci a celková populace má má snižující se trend..
5. Autor: Tony Enticknap https://www.flickr.com /photos/tick-my_pictures/6341333638
6. Letící holub bradavičnatý. Převzato z: http://surfbirds.com/gallery/search2.php?species=&photographer=&location=&country=Seychelles&start=21
© 2024 Africké bankovky - Lumír Domes | Administrace