Endemický strom Seychelského souostroví.
10. 12. 2018 | Flora
Obr.1 A) Northia seychellana ve výřezu averzu bankovky P#48 B) Ilustrační fotografie, převzato z buletinu „Kapisen“, Issue 17, 2014, Autor fotografie: K. Beaver. Originální předlohou je fotografie Christophera Kaiser-Bunburyho.
Northia seychellana je jediný akceptovaný druh v rodu Northia a je endemický pro některé ostrovy Seychelského souostroví. Výskyt je evidován na ostrovech Mahé, Praslin, Silhouette, Curieuse a Felicite. Strom se vyskytuje ve vyšších polohách nad 600 m nad mořem, kde vytváří souvislé porosty, jeho výskyt pod touto hranicí je vzácný. Biotopem jsou stálezelené horské lesy s průměrnou roční teplotou 20°C a úhrnem srážek kolem 3400 mm a výskytem častých mlh.
Rostlina poprvé publikována v roce 1884 v Icones plantarum Josephem Daltonem Hookerem.
Obr. 2 Ilustrace Northia seychellana, Autor ilustrace: Marianne North, Převzato z: http://www. plantillustrations.org/species.php?id_species=702876 B) Podobná větev Northia seychellana s plody. Autor fotografie: Bruno Senterre, převzato z: http://www.seyc
Synonyma: Mimusops hornei, Northea hornei nebo Northia confusa. Botanické pojmenování druhu je odvozeno od ilustrátorky a malířky Marianne North. (proto někdy uváděný název Northea je nesprávný). Místní pojmenování v seychelské kreolštině je „bwa d´natte“ nebo také „kapisten“ (kapucín).
Northia seychellana je strom dorůstající do výše od 3 metrů do 20 metrů v závislosti na lokálních podmínkách. Kůra kmene je červenohnědá, větve a mladší jedinci jsou šedohnědé. Listy jsou velké, až 30 cm dlouhé a 4-10 cm široké, kožovité. Horní povrch eliptického až vejčitého listu je tmavě zelený, spodní strana listu je rezavě hnědá, staré listy jsou rovněž rezavě hnědé. Okraje listu celokrajné. Při dotyku má list charakter plsti, který vytváří husté pokrytí krátkých měkkých chloupků.
Obr. 3 A) detail mladého listu Northia seychellana a B) detail starého listu. Převzato z: http://www. baumkunde.de/forum/ viewtopic.php?t=9606
Na konci výhonů jsou listy uspořádány spirálovitě, ve spojení listu se stopkou vyrůstají krátké stonky s klastry pěti až deseti krémových květu, které jsou bisexuální. Obsahují samčí i samičí reprodukční orgány, to jsou tyčinky a pestíky. Plodem je velká bobule o průměru 4-10 cm, zpočátku zelená, při zrání hnědnoucí. Každá masitá bobule obsahuje jediné velké lesklé semeno hnědé barvy dlouhé až 8 cm, které je na jedné straně hladké a druhé straně rýhované a svraštělé. Pro podobnost semene s tváří a kapucí kapucínského mnicha vznikl i lokální kreolský název stromu „kapisten“.
Obr. 4 A) Květenství Northia seychellana. Autor fotografie: H.Elzein. Převzato z: https://www. researchgate.net/publication/273961337 B) Zralá bobule Northia seychellana. Autor fotografie: Christopher Kaiser-Bunbury Převzato z https://www.arkive.org/north
Bobule jsou potravou netopýrů, ale rozptylování semen jejich trusem pravděpodobně nemá větší význam. Distribuce semen je pro svou velikost obtížná, a proto většinou mladé rostliny nalézáme pod mateřským stromem. Jako ostatní stromy v čeledi Sapotaceae produkuje Northia seychellana mléčně bílou tekutinu, známou jako latex.
Až donedávna byla Northia seychellana využívána pro své dřevo. První osadníci Seychel vyváželi dřevo northii z Mahé na Mauricius, kde bylo používáno na střešní šindele. Dnes je klasifikována jako zranitelný druh (VU) na červeném seznamu IUCN. Hlavní ohrožení populace Northia seychellana spočívá v invazi zanesených rostlin. Sazenice tohoto stromu jsou také používány v programu zalesňování.
Obr. 5 A) Koncové mladé listy výrazně rezavě zbarvené za spodní strany. Převzato z http://www.baumkunde.de/forum/ viewtopic.php?t=9606 B) Detail kůry dospělého jedince Northia seychellana, Autor fotografie: Vít Grulich. Převzato z http://botany.cz /cs/nor
© 2024 Africké bankovky - Lumír Domes | Administrace