Historie a produkce vína na ostrově Fogo - Cabo Verde
30. 11. 2018 | Flora
Obr 1 A) Kresba listů a plodu révy vinné (Vinis vinifera) tvořená negativním mikropísmem, výřez z averzu bankovky P#71. B) Ilustrační fotografie
Podle jedné z legend zavedl pěstování révy vinné francouzský šlechtic hrabě François Louis Armand Fourchent De Montrond, obyvateli Foga nazývaný Nho Erman di France. Narodil se 6. ledna 1844, v Grenoblu ve vážené rodině – jeho dědeček, Dr. François Joseph Fourchent De Montrond, byl jmenován králem Luoisem XVIII. vedoucím daňových úřadů v regionu Grenoble, byl také oficiálním členem zastupujícím francouzskou monarchii.
Obr 2 A) Vulkán na ostrově Fogo (výřez obrazu). Autor: Caleb P. Purrington & Benjamin Russell, 1848, tempera na plátně, New Bedford Whaling Museum https://www.1000museums.com/art_works/caleb-p-purrington-benjamin-russell-volcano-on-fogo-island-cape-verde-
Jeho otec Ernest Fourchent De Montrond byl stavební inženýr, který vykonával funkce ve veřejných službách a dokonce získal titul „Legion D'honeur“ jako uznání francouzské vlády za jeho službu vlasti. Hrabě Montrond dobrovolně opustil Francii, protože nebyl spokojen s politickou situací v zemi a prodchnut filantropickou filozofií, hledal nový domov nejlépe v Jižní Americe. Zřejmě v roce 1872 dorazil do přístavu v Grande São Vicente. Nadšen zemí s tropickým klimatem se po nějakém času usadil na ostrově Fogo. V průběhu 28 let, které prožil na ostrově, se zasloužil o budování záchytných nádrží na vodu, studní, výstavbu slavné silnice „Volta“, silnice mezi osadami Sao Filipe a Mosteiros, a také vysazení prvních hlav vinné révy. V důsledku naprosté absence lékařů a techniků sloužil pro obyvatele Foga jako lékař praktikující přírodní medicínu (navštěvoval zdravotnickou školu na univerzitě v Grenoblu) i jako stavitel silnic. Stejně intenzivně a vášnivě jako ostrov miloval i místní ženy – Camila, Demitilia, Josefa, Antónia, Guelhemina a Jesuina mu porodily 20 až 30 dětí. Někteří jejich potomci emigrovali do Spojených států či Francie, někteří se světlými vlasy a modrýma očima zůstali na Fogu dodnes.
Obr 3 A) Vinice na úpatí Pico do Fogo. Převzato z: https://www.tripadvisor.cz/LocationPhotos-g482845-Fogo. html B) Hlavy vinné révy v černé sopečné půdě. Převzatoz: http://goodful.it/it/braccia-aperte /vino-e-cooperazione-internazionale-capo-verde
Na podzim roku 1900, ve věku 56 let spadl ze svého oblíbeného koně a zlomil si nohu. Následoval septický stav, kterému podlehl 7. listopadu 1900
Historie vinařství na Fogu je tudíž krátká. Vinná réva se pěstuje v nadmořské výšce mezi 1500 a 2000 metry na vulkanické půdě bohaté na minerály a potaše a nevyžadující proto hnojení a poskytující plodům specifickou a exotickou chuť.
Dalším specifickým rysem je využití mikroklimatu charakteristického pro tuto oblast. Dny jsou obvykle horké a suché, noci jsou chladné a vlhké poskytující dostatečný objem vody bez nutnosti zavlažování. Maximální teplota se pohybuje mezi 28°C v lednu a 32°C v září, minimální teplota mezi 20°C v lednu a 25°C v srpnu. Severovýchodní vítr s rychlostí 5-10 m/s od prosince do května a 3-8 m/s během zbytku roku. Deštivé období je od srpna do počátku října.
Pěstovány jsou především dvě odrůdy: bílá Moscatel de Setubal a červená Preto local. Odrůda Preto local se odvozuje od původních sazenic přivezených Armandem Fourchent De Montrond.
Manecon je víno, které se vyrábí v Chã das Caldeiras tradičním „domácím“ procesem. Většina domácností jej dělá buď pro osobní spotřebu nebo na prodej. Může být červené nebo bílé, sladké nebo suché, ale nejvíce je ceněno sladké červené víno. Jméno je odvozeno od legendárního Manuela, prvního člověka žijícího v Chã das Caldeiras ve společnosti svého psa. Noví obyvatelé kaldery vždy viděli tuto dvojici „pod vlivem“, proto víno nazvali Manecon (Manuel e cano). Toto plné víno s vysokým obsahem alkoholu není skladováno a většinou je spotřebováno v roce výroby.
Obr 4 A) Lávové pole blížící se k hranicím vinice. Převzato z: http://cabotrekking.wixsite .com/cabotrekking-tour/trekking-fogo-island B) Zkáza vinařství „Sodade“ v Chã das Caldeiras v prosinci 2014. Převzato z: http://radarnewsonline.blogspot.com/2014/12
Bílá vína jsou produkovány z místní odrůdy hroznů Moscatel, mají jedinečnou jasnost se zlatavými odstíny. Víno svěží chuti má citrusové aroma jako grapefruit zanechávající jemnou zbytkovou sladkost, kterou lze vychutnat s předkrmy, rybami, korýši, bílým masem nebo kozím sýrem. Toto elegantní víno se podává při teplotě 10°C a může být skladováno od 2 do 3 let.
Obr 5 Produkce bílého vína ze soukromého vinařství Eduína Lopese "Sodade" a produkce družstevního vinařství „Chã das Caldeiras“
Růžové víno má elegantní růžovou barvu a má aroma červených bobulí, jako jsou maliny a jahody. Velmi svěží v ústech, může se podávat samostatně nebo při lehkém jídle při teplotě 10°C. Může se skladovat až do tří let.
Červená vína jsou plná a bohatá. Červené víno má tmavou červenou barvu s odstíny fialové. Jsou silně aromatická s vůní a chutí černých bobulí, jako je černý rybíz nebo ostružiny. Chuť je měkká a sametová, obohacena o nuance pepře a muškátového oříšku. Toto plné víno musí být podáváno při pokojové teplotě (20°C). Víno je možno skladovat od 3 do 5 let, ale zaoblenou chuť třísloviny lze ocenit, jen když je víno ještě mladé. Toto červené víno je perfektní k tmavému masu výrazné a silné chuti.
Obr 6 Produkce červeného vína ze soukromého vinařství Eduína Lopese "Sodade" a produkce družstevního vinařství „Chã das Caldeiras“.
Nové, slámové víno, nazvané „passito“, je vyrobeno ze stejné odrůdy hroznů muscatel jako bílé. Nejprve se suší na slunci, po kterém jsou tato hroznová vína vinifikována. Má tmavě jantarovou barvu a je o něco silnější než bílá, červená i růžová vína. Jeho příjemná kyselost je vyvažována obsahem cukru. Voní po fících, sušeném ovoci, rozinkách a švestkách. Toto slámové víno je ideální, podávané při teplotě mezi 12°C a 14°C, ať už jako aperitiv nebo dezertní víno.
Chã víno se produkuje především na svazích sopky. Vína Chã das Caldeiras přirozeně titrují 14°C. Vzhledem k přítomnosti v blízkosti rovníku vyžaduje proces vína velkou pozornost jak z hlediska hygienických podmínek vinařství, tak z hlediska vybavení.
7 Tabule družstevního vinařství v Cha das Caldeiras. Převzato z: https://commons.wikimedia.org /wiki/File: Cha_das_Caldeiras-Vinho_do_ Fogo_ (7).jpg
Drcení nebo lisování se provádí rychle, aby nedošlo k mikrobiální kontaminaci. Múk se pak fermentuje v sudu v sklepě, kde zůstává teplota chladná i v nejteplejších dnech. Poté se víno fermentuje podruhé, aby se zbavilo zbývajících bakterií a snížilo kyselost. Po druhé fermentaci se víno odfiltruje a vloží do sudů. Bílá a růžová vína se po první fermentaci okamžitě přefiltrují, aby se udržovala čerstvost a zabránilo se množení bakterií. Zůstanou v sudech až do stáčení.
Produkce vína značně kolísá, neboť vinice jsou periodicky ničeny erupcemi. Výroba dosahuje maximálně 150 000 – 180 000 lahví ročně. Prodej vína je realizován především v tuzemské prodejní síti, na export míří pouze do Portugalska a částečně do USA, neboť cenová hladina je poměrně vysoká 650–800 escudos.
Obr 8 Produkce růžového vína ze soukromého vinařství Eduína Lopese "Sodade" a produkce družstevního vinařství „Chã das Caldeiras“
Obr 8 Produkce vína „passito“ ze soukromého vinařství Eduína Lopese "Sodade" a produkce družstevního vinařství „Chã das Caldeiras“
© 2024 Africké bankovky - Lumír Domes | Administrace