Slon východoafrický, největší suchozemský syvec.
16. 11. 2020 | Fauna
Celkový vzhled a charakteristika
Největší suchozemský savec. Základními rozlišovacími znaky jsou robustní tělo, hlava s chobotem a relativně velkými ušními boltci, pár dlouhých klů, sloupovité nohy, silná kůže s absencí porostu na většině dospělého těla.
Biometrické parametry |
Male |
Female |
Hmotnost |
4000 – 6300 kg |
2400 – 3500 kg |
Výška těla v kohoutku |
400 cm |
220 – 260 cm |
Délka těla |
880 cm |
700 cm |
Délka ocasu |
100-150 cm |
90-130 cm |
Délka / hmotnost klů |
200-326 cm / 60-117 kg |
|
Průměrná délka života |
70 -75 let |
70 – 75 let |
Hlava
Hlava je velká, posazená na krátkém krku. Lebeční kosti jsou masivní, ale relativně lehké, protože jsou vyplněny voštinovými dutinami, průměrná hmotnost lebky dospělých jedinců je 52,2 kg. Sloni mají velký mozek o hmotnosti 4,5 až 5 kg s velmi spletitým spánkovým lalokem, který je důležitý pro ukládání sociálních informací a informací o dobrých krmných oblastech, nebezpečných místech atd. Olfaktorický lalůček je také velký.
Oči
Sloní oči mají v průměru 5 cm, jsou opatřeny dvěma ochrannými víčky a třetí svislou mebránou, která se horizontálně táhne přes oční bulvu. Jejich zrak je průměrný, pravděpodobně lepší v blízkém dosahu než pro dálkové vidění, zejména za jasného světla.
Chobot
Tento unikátní orgán vznikl transformací nosu, horního rtu a některých obličejových svalů. Chobot je čistě svalový orgán sestávající přibližně z 60 000 svalů rozdělených do 6 hlavních svalových skupin, neobsahuje tudíž žádnou kost. Na zevním konci chobotu jsou rozmístěny dvě nosní dírky, dorzálně a ventrálně pak po jednom chápavém „prstu“.
Sloni mají výborný čich a dobře vyvinuté taktilní čití, zejména v chobotu, kde se tyto dva smysly používají společně. Vomeronazální orgán (Jacobsonův orgán) je velký a spojuje se pouze s ústní dutinou, nikoli s nosní dutinou.
Uši
Uši u samců afrických slonů mohou vertikálně měřit až 2 metry a vážit 20 kg. V důsledku jejich velké plochy a tenké kůže na zadní straně jsou uši hlavním orgánem termoregulace. Mávání ušima ochlazuje tělo jako ventilátor a zároveň cirkulující chladný vzduch ochlazuje krev přes hustou síť cév v ušních boltcích. A naopak, až ¾ tepla je odváděno z organismu prostřednictvím uší. Uši každého slona jsou tvarem a strukturou tak jedinečné, že mohou sloužit k identifikaci jedinců. Sloni mají také velmi dobrý sluch; rozsah slyšení slonů je asi 17 Hz až 10,5 KHz.
Tlama, zuby a kly
Relativně malá. Sloni mají vysoce specializovaný chrup se zubním vzorcem: i 1/0, c 0/0, pm 3/3 m 3/3 (jeden horní řezák - kel, žádné špičáky, tři premoláry a tři moláry (stoličky), celkem 6 lícních zubů. Lícní zuby se liší velikostí, z nichž první zub je nejmenší a šestý největší. Na každém moláru vážícím až 5 kg se nachází množství hřebenů nebo laminae. Lícní zuby vybuchly z kaudálního aspektu čelisti a postupovaly vpřed, postupně se opotřebovávaly, s jedním nebo částmi dvou molárů. Opotřebovaný zub má své kořeny resorbovány, takže jakmile dosáhne k přední části úst je zbytek koruny vypláchnut nebo spolknut. Pohyb zubů může být použit k určení stáří slonů na základě molární progrese: který zub je opotřeben a kde dosáhl ve vztahu k pevné orientaci, jako je foramen mentale v čelisti (čelistní kost). K dispozici je celkem 6 sad pro život, které se obměňují v intervalech 1,5 až 2 roky, 3,5 až 4 roky, 8 až 10 let, 20 až 25 let, 40 až 45 let, ke ztrátě posledního setu dochází obvykle mezi 60 a 70 roky.
Kly
Kly jsou modifikované horní řezáky. Zpočátku jsou opatřeny smaltem, který se ale brzy opotřebuje. Hlavní část klu je složena ze slonoviny, formy dentinu s jedinečnou strukturou. Kel roste po celý život slona, od odontoblastů lemujících citlivou dužinu, který obsahuje krevní cévy, nervy a pojivovou tkáň. Kly samců jsou mohutnější, než kly samic. Někteří jedinci se rodí bez klů, což je pravděpodobně geneticky ovlivněno.
Tělo
Krk, hruď a břicho
Krční páteř je krátká, vodorovná, ale stejně jako u všech savců se skládá ze sedmi obratlů. Páteř je tvořena robustními obratli s vysokými, silnými nervovými ostny v oblasti hrudníku, od nich odstupuje 20-21 párů žeber (poslední 4 páry jsou volné) a podél většiny páteře vytváří obrovský hrudní koš ve tvaru sudu. Podobně jako člověk má slon téměř svislou pánev, která je značně rozšířená. Končetiny jsou složeny ze segmentů v přímé linii, vytvářejících pilíře s relativně dlouhými humery a femury a relativně krátkým dolním segmentem. Sloni také nemají klíční kost. Masivní lopatky poskytují podporu svalům předních končetin.
Sloní svaly mají větší složku vláknité tkáně než ta, která se nachází ve svalech jiných velkých domácích zvířat.
Dýchací systém
Dýchací systém je pozoruhodný téměř absencí pleurálního prostoru; plíce jsou připojeny k hrudní stěně a bránici kluznou pojivovou tkání. Umožňuje to slonům odolat extrémním rozdílům v tlaku nad a pod vodou, aniž by praskly krevní cévy ve sliznici plic.
Přibližně 70% přívodu vzduchu je přes chobot, zbytek ústy. Normální dýchací frekvence je čtyři až 12 dechů za minutu. Dolní hranice tohoto rozmezí patří spícímu slonu a horním hranice patří rozrušenému slonu. Dýchání je omezené, pokud existuje omezení hrudníku a bránice, například při klidové poloze, což omezuje dýchání více u dospělých než u telete.
Kardiovaskulární systém
Srdce o hmotnosti 12 až 21 kg má unikátní dvojitý vrchol a spárované přední kavální vény. Ductus arteriosus se spojuje mezi levou plicní tepnou a aortálním obloukem, stejně jako u lidí, spíše než z plicního kmene do aortálního oblouku jako u jiných savců. U klidného stojícího slona je srdeční frekvence asi 25 - 35 tepů za minutu, u ležících slonů se zvyšuje na 72 až 98 tepů za minutu.
GIT systém
Trávicí systém je zhruba podobný systému koně, má jednoduchý, relativně malý žaludek, ale velké tlusté střevo a velmi velké slepé střevo. Neexistuje žádný žlučník. Doba průchodu potravy střevem je asi 11 až 46 hodin v závislosti a druhu a kvalitě potravy. Stravitelnost je velmi nízká, jen asi 44 %. Proto často defekují, 10x až 20x za den, vždy 4 až 6 bolusů o průměru 180-200 mm a hmotnosti až 2 kg, celkem za den vyprodukují 140 až 180 kg trusu.
Urogenitální systém
Mnohočetné ledviny jsou uloženy retroperitoneálně, močový měchýř má kapacitu 6 až 18 litrů. U samic se močová trubice i pochva otevírají do dlouhého urogenitálního kanálu, který se otevírá na vulvě mezi zadními nohami. U samců močová trubice dosahuje až na konec penisu. Sloní moč je slámově až jantarově žlutá, čirá nebo zakalená ke konci močení, mírně kyselá a bez nepříjemného zápachu. Sloni mohou močit 10 - 14krát denně, vyprazdňovat pět až jedenáct litrů na moče o celkovém denním objemu asi 50 litrů. Moč obsahuje velké množství oxalátu vápenatého, uhličitanu vápenatého a krystalů amorfního fosfátu.
Reprodukční orgány
Neexistuje žádná penilní kost, skrotum (šourek) také absentuje, varlata zůstávají v dutině břišní na úrovni ledvin. Existují tři typy doplňkových žláz: semenné váčky, prostata a bulbouretrální žlázy. Děložní rohy jsou spojeny zvnějšku po většinu své délky, ale zůstávají odděleně uvnitř až do blízkosti vagíny. Placenta je zonární a nedekontinovaná. Placentární jizvy zůstávají trvale viditelné v děloze. Klitoris je dobře vyvinutý a má velký, erektilní corpus cavernosum.
Ocas
Délka ocasů slonů se liší, některé mohou být až 130-150 cm dlouhé. Konec ocasu je téměř plochý, což z něj dělá perfektní plácačku. Po okrajích ocasu rostou paralelní řady hrubých, drátěných štětin, které jsou převážně černé, ale mohou být červené, hnědé nebo dokonce světlé. Ocas sloni dokonale ovládají.
Kůže a srst
Převážná část kůže je silná 1-3 cm, přesto je velmi citlivá. Kolem úst, konečníku a za ušima je tenká. Kůže nemá potní žlázy a také ochlupení je velmi řídké. Zbarvení kůže dospělých jedinců je primárně šedé, často však v důsledku pokrytí bahnem se jeví jako hnědá nebo načervenalá. Kůže je náchylná ke spálení sluncem a bahno působí jako ochrana před spálením a repelent.
Končetiny
Sloni chodí špičkách: jejich špičky kostí směřují dolů, takže jejich váha je na špičkách prstů. Mají pod prsty a patou tukovou elastickou podložku, která se roztáhne, když si položí nohu, aby absorbovala nárazy a působila jako houbovitý polštář, který jim umožňuje tichou chůzi. Mají na chodidlech hřebeny, které jim pomáhají dostat se na kluzkém povrchu.
Sloní noha má 5 prstů, ale ne každý prst má nehet. Slon východoafrický má 4, nebo někdy 5 nehtů na předních nohou a jen 3 nehty na zadních nohou. Chodidla a nehty neustále dorůstají po celý život jedince.
© 2024 Africké bankovky - Lumír Domes | Administrace